Vi sagde det før valget – og nu gør vi det.

Vi er glade for, at vi i Aabenraa Kommune nu kan tage et vigtigt skridt i den rigtige retning for vores dagtilbud. På mødet i Børne- og undervisningsudvalget traf udvalget beslutningen om at styrke kvaliteten i daginstitutionerne, samtidig med at vi sænker forældrebetalingen. Det er præcis den balance, vi som Socialdemokrater gik til valg på – og som vi nu leverer på.
I vores valgprogram slog vi fast, at vi vil investere i børn og unges trivsel og læring, fordi fremtiden starter her. Vi lovede at styrke de lokale daginstitutioner med høj faglighed, trygge rammer og stærke fællesskaber, og at prioritere dygtig ledelse og personale med tid og overskud til nærvær. Det er netop det, denne beslutning understøtter.
For os har det aldrig handlet om at gøre det så billigt som muligt at have sine børn i dagtilbud. Det vigtigste er at finde den rette balance mellem kvalitet og pris. Børn har brug for voksne, der har tid, faglighed og stabilitet i hverdagen – og forældre har brug for tryghed i, at deres børn trives og udvikler sig.
Den forældreundersøgelse om børne- og familieliv i Aabenraa, som ARGA Survey har gennemført for Foreningen De Danske Børneinstitutioner, og som blev omdelt i forbindelse med valgkampen i 2025, bekræfter meget klart, at det er den rigtige prioritering. 70 % af forældrene peger på, at dagtilbud skal kunne skabe trivsel og udvikling for alle børn, og 67 % fremhæver nok fagligt uddannet personale som blandt de vigtigste faktorer. Forældrene lægger især vægt på tryghed, nærvær og stabile relationer – præcis det, vi lovede at prioritere i vores valgprogram.
Undersøgelsen viser også, at 89 % af forældrene mener, at gode dagtilbud er afgørende for at bo i en børnevenlig kommune. Det understreger, at investeringer i dagtilbud ikke kun handler om pasning, men også om bosætning, fællesskab og sammenhængskraft – et helt centralt socialdemokratisk fokus.
Derfor bakker vi også klart op om finanslovens prioritering af flere pædagogiske medarbejdere, stærkere faglig ledelse og lavere forældrebetaling. Når pædagogiske ledere frigøres fra normeringerne, får de bedre tid til ledelse, faglig udvikling og kvalitet i hverdagen. Det er helt i tråd med vores valgløfte om at sikre gode arbejdspladser og stærk faglig ledelse i daginstitutionerne.
Det er samtidig svært at forstå, at Venstre har valgt at stille sig udenfor aftalen. For os fremstår deres tilgang som billig, billigere, billigst – uden tilstrækkeligt blik for, at kvaliteten i dagtilbuddene er afgørende for børns trivsel og forældres tryghed. Undersøgelsen fra ARGA Survey for Foreningen De Danske Børneinstitutioner viser tydeligt, at forældrene ønsker kvalitet før rene prisøvelser.
Med beslutningen har vi vist, at vi gør alvor af vores valgprogram. Vi leverer på løftet om at investere i børn og unges trivsel, sikre gode normeringer, styrke ledelsen og samtidig sænke forældrebetalingen. Det er ansvarlig socialdemokratisk politik – og det er politik med børnene først.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Copyright © 2021 Socialdemokratiet Aabenraa Kommune